W dzisiejszych czasach rozwój farmacji jest niezwykle dynamiczny i wymaga stałej współpracy pomiędzy firmami farmaceutycznymi a pracownikami aptek. Człowiekiem, który pełni fundamentalną rolę komunikacji pomiędzy tymi dwoma podmiotami, jest przedstawiciel farmaceutyczny. Jego główną misją, jest zadbanie o to, aby pracownik apteki był wyposażony w wiedzę dotyczącą konkretnego produktu. W tym artykule przyjrzymy się, jak przedstawiciele farmaceutyczni mogą stać się cennymi rozmówcami dla farmaceutów.
Krótka odpowiedź – Przedstawiciel partnerem w rozmowie z farmaceutą
Zbudowanie zaufania, odpowiednie przygotowanie do wizyty przedstawicielskiej i dostarczanie wartościowych informacji farmaceutom. Dzięki tym trzem aspektom przedstawiciel farmaceutyczny staje przed szansą bycia partnerem nie tylko w rozmowie, ale również w codziennej pracy farmaceuty. Co w praktyce należy zrobić, żeby wzbudzić zainteresowanie farmaceuty? Przeczytaj nasze wyjaśnienie.
Wyjaśnienie – Przedstawiciel musi wzbudzić zainteresowanie farmaceuty
Przedstawiciel farmaceutyczny może stać się partnerem w rozmowie z farmaceutą poprzez zastosowanie odpowiedniej perspektywy. Kluczowym elementem jest przygotowanie się do rozmowy z uwzględnieniem tego, jak myślą farmaceuci.
Określ, których informacji o Twoim produkcie unikać, bo farmaceuta je dobrze zna. Sprawdź, co może być dla niego znajome, ale warto to przypomnieć, a także dowiedz się, jakich informacji farmaceuta nie zna i warto mu je przekazać. Poniżej omówimy, w jaki sposób przedstawiciel może się przygotować i przeprowadzić rozmowę z pracownikami aptek, żeby spotkanie przyniosło zadowalające skutki.
Jak zostać partnerem w rozmowie z farmaceutą?
Skuteczność w komunikacji to niezwykle cenna umiejętność i to nie tylko w pracy przedstawiciela farmaceutycznego. Najważniejszą zasadą, jest przedstawienie farmaceucie dokładnie tego, co chce i potrzebuje usłyszeć. Przedstawienie samych podstawowych informacji na temat produktu, o których farmaceuta już wie wszystko, niewiele wniesie do jego codziennej pracy, prawda?
Przeanalizujmy taką wizytę na podstawie wymyślonego preparatu AzyForte – doustnego leku zawierającego azytromycynę.
AzyForte to antybiotyk z grup makrolidów, który z uwagi na długi czas eliminacji z ustroju działa długo i może być podawany przez krótki czas raz dziennie (przez 1, 3 lub 5 dni).
Oto kilka kluczowych elementów, które mogą pomóc w nawiązaniu partnerskiej relacji z pracownikami aptek.
Przedstawiciel powinien dobrze znać perspektywę farmaceuty na swoje produkty
Należy pamiętać o zasadzie, że informacje, które dla przedstawiciela są oczywiste dla farmaceuty mogą takie nie być – i odwrotnie, co dla przedstawiciela czasem jest odkrywcze, dla pracowników aptek może być oczywistością. Co zatem mówić podczas wizyty?
- Unikaj informacji, które farmaceuta raczej dobrze wie. Po co powtarzać informację, że azytromycyna to antybiotyk, czy też informację, że zwykle stosuje się ją przez 3 dni? To wiedza, którą raczej nie zaskoczysz farmaceuty, zatem nie będzie nawet chciał tego słuchać.
- Zastanów się, czego farmaceuta może nie wiedzieć i warto mu o tym przypomnieć. Właśnie od tego rozpocznij rozmowę. Przeanalizuj swój produkt i powiedz, że azytromycyna jest makrolidem, że AzyForte jest refundowany w każdym zarejestrowanym wskazaniu i może być stosowany niezależnie od posiłku. To są informację, które wzbudzą u pracowników aptek zainteresowanie.
- Następnie przejdź do informacji, których farmaceuta nie wie, więc trzeba go edukować. Powiedz, że Azyforte może być stosowany w leczeniu trądziku, że jest najtańszym odpowiednikiem leku oryginalnego, a dodatkowo farmaceuta może zamieniać wszystkie postacie o natychmiastowym uwalnianiu.
Jak zrobić, żeby farmaceuta czekał z niecierpliwością na przedstawiciela?
Znalezienie wspólnego języka między przedstawicielem farmaceutycznym, a farmaceutą nie jest łatwe. Czasem wymaga większego zaangażowania i przygotowania. Nasze 3 protipy w tej kwestii:
- Odpowiednie przygotowanie. Podstawą jest zrozumienie potrzeby farmaceutów. Zgodnie z powyższymi wskazówkami zastanów się i przygotuj informację na temat produktu. Podziel je na informacje, które są dla farmaceuty oczywiste, na te których może nie wiedzieć, i na te, które należy mu przedstawić. Potraktuj to jako ściągę, dzięki której przygotowanie się do wizyty będzie jeszcze łatwiejsze i przyjemniejsze.
- Doskonal umiejętności. Przeprowadzenie profesjonalnej rozmowy z pracownikami aptek to ciągła praca nie tylko nad wiedzą, ale również doskonalenie warsztatu. Weź udział w szkoleniu lub sam analizuj każdą swoją wizytę, wyłapując, które działania przynosiły efekty, a które mógłbyś jeszcze poprawić.
- Zostaw coś po sobie. Rozmowa oczywiście jest kluczowa, ale należy pamiętać, że zostawiając po wizycie coś więcej niż tylko ulotki o produkcie, pokażesz zarówno siebie jak i Twój produkt w lepszym świetle. Zostaw również jakiś prezent dla pracowników. Może książka Wydawnictwa Farmaceutycznego z odpowiednią reklamą będzie dobrym pomysłem
Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest ciągłe doskonalenie swoich umiejętności, troska o relacje z farmaceutami oraz wysoka jakość Twojej prezentacji. Jeśli przedstawiciel farmaceutyczny dostarcza wartość i pozytywnie wpływa na pracę farmaceutów, ci z pewnością będą czekać na kolejne spotkania z niecierpliwością.
Chcesz dowiedzieć się, jak w 3PG pomagamy przedstawicielom? Skontaktuj się z nami.