fbpx
Czy przedstawiciel może być partnerem w rozmowie z farmaceutą? - 3PG - wyjaśnia

Czy przedstawiciel może być partnerem w rozmowie z farmaceutą? – 3PG wyjaśnia

W dzisiejszych czasach rozwój farmacji jest niezwykle dynamiczny i wymaga stałej współpracy pomiędzy firmami farmaceutycznymi a pracownikami aptek. Człowiekiem, który pełni fundamentalną rolę komunikacji pomiędzy tymi dwoma podmiotami, jest przedstawiciel farmaceutyczny. Jego główną misją, jest zadbanie o to, aby pracownik apteki był wyposażony w wiedzę dotyczącą konkretnego produktu. W tym artykule przyjrzymy się, jak przedstawiciele farmaceutyczni mogą stać się cennymi rozmówcami dla farmaceutów.

Krótka odpowiedź – Przedstawiciel partnerem w rozmowie z farmaceutą

Zbudowanie zaufania, odpowiednie przygotowanie do wizyty przedstawicielskiej i dostarczanie wartościowych informacji farmaceutom. Dzięki tym trzem aspektom przedstawiciel farmaceutyczny staje przed szansą bycia partnerem nie tylko w rozmowie, ale również w codziennej pracy farmaceuty. Co w praktyce należy zrobić, żeby wzbudzić zainteresowanie farmaceuty? Przeczytaj nasze wyjaśnienie.

Wyjaśnienie – Przedstawiciel musi wzbudzić zainteresowanie farmaceuty

Przedstawiciel farmaceutyczny może stać się partnerem w rozmowie z farmaceutą poprzez zastosowanie odpowiedniej perspektywy. Kluczowym elementem jest przygotowanie się do rozmowy z uwzględnieniem tego, jak myślą farmaceuci.
Określ, których informacji o Twoim produkcie unikać, bo farmaceuta je dobrze zna. Sprawdź, co może być dla niego znajome, ale warto to przypomnieć, a także dowiedz się, jakich informacji farmaceuta nie zna i warto mu je przekazać. Poniżej omówimy, w jaki sposób przedstawiciel może się przygotować i przeprowadzić rozmowę z pracownikami aptek, żeby spotkanie przyniosło zadowalające skutki.

Jak zostać partnerem w rozmowie z farmaceutą?

Skuteczność w komunikacji to niezwykle cenna umiejętność i to nie tylko w pracy przedstawiciela farmaceutycznego. Najważniejszą zasadą, jest przedstawienie farmaceucie dokładnie tego, co chce i potrzebuje usłyszeć. Przedstawienie samych podstawowych informacji na temat produktu, o których farmaceuta już wie wszystko, niewiele wniesie do jego codziennej pracy, prawda?
Przeanalizujmy taką wizytę na podstawie wymyślonego preparatu AzyForte – doustnego leku zawierającego azytromycynę.

AzyForte to antybiotyk z grup makrolidów, który z uwagi na długi czas eliminacji z ustroju działa długo i może być podawany przez krótki czas raz dziennie (przez 1, 3 lub 5 dni).

Oto kilka kluczowych elementów, które mogą pomóc w nawiązaniu partnerskiej relacji z pracownikami aptek.

Przedstawiciel powinien dobrze znać perspektywę farmaceuty na swoje produkty

Należy pamiętać o zasadzie, że informacje, które dla przedstawiciela są oczywiste dla farmaceuty mogą takie nie być – i odwrotnie, co dla przedstawiciela czasem jest odkrywcze, dla pracowników aptek może być oczywistością. Co zatem mówić podczas wizyty?

  1. Unikaj informacji, które farmaceuta raczej dobrze wie. Po co powtarzać informację, że azytromycyna to antybiotyk, czy też informację, że zwykle stosuje się ją przez 3 dni? To wiedza, którą raczej nie zaskoczysz farmaceuty, zatem nie będzie nawet chciał tego słuchać.
  2. Zastanów się, czego farmaceuta może nie wiedzieć i warto mu o tym przypomnieć. Właśnie od tego rozpocznij rozmowę. Przeanalizuj swój produkt i powiedz, że azytromycyna jest makrolidem, że AzyForte jest refundowany w każdym zarejestrowanym wskazaniu i może być stosowany niezależnie od posiłku. To są informację, które wzbudzą u pracowników aptek zainteresowanie.
  3. Następnie przejdź do informacji, których farmaceuta nie wie, więc trzeba go edukować. Powiedz, że Azyforte może być stosowany w leczeniu trądziku, że jest najtańszym odpowiednikiem leku oryginalnego, a dodatkowo farmaceuta może zamieniać wszystkie postacie o natychmiastowym uwalnianiu.

Jak zrobić, żeby farmaceuta czekał z niecierpliwością na przedstawiciela?

Znalezienie wspólnego języka między przedstawicielem farmaceutycznym, a farmaceutą nie jest łatwe. Czasem wymaga większego zaangażowania i przygotowania. Nasze 3 protipy w tej kwestii:

  1. Odpowiednie przygotowanie. Podstawą jest zrozumienie potrzeby farmaceutów. Zgodnie z powyższymi wskazówkami zastanów się i przygotuj informację na temat produktu. Podziel je na informacje, które są dla farmaceuty oczywiste, na te których może nie wiedzieć, i na te, które należy mu przedstawić. Potraktuj to jako ściągę, dzięki której przygotowanie się do wizyty będzie jeszcze łatwiejsze i przyjemniejsze.
  2. Doskonal umiejętności. Przeprowadzenie profesjonalnej rozmowy z pracownikami aptek to ciągła praca nie tylko nad wiedzą, ale również doskonalenie warsztatu. Weź udział w szkoleniu lub sam analizuj każdą swoją wizytę, wyłapując, które działania przynosiły efekty, a które mógłbyś jeszcze poprawić.
  3. Zostaw coś po sobie. Rozmowa oczywiście jest kluczowa, ale należy pamiętać, że zostawiając po wizycie coś więcej niż tylko ulotki o produkcie, pokażesz zarówno siebie jak i Twój produkt w lepszym świetle. Zostaw również jakiś prezent dla pracowników. Może książka Wydawnictwa Farmaceutycznego z odpowiednią reklamą będzie dobrym pomysłem

Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest ciągłe doskonalenie swoich umiejętności, troska o relacje z farmaceutami oraz wysoka jakość Twojej prezentacji. Jeśli przedstawiciel farmaceutyczny dostarcza wartość i pozytywnie wpływa na pracę farmaceutów, ci z pewnością będą czekać na kolejne spotkania z niecierpliwością.

Chcesz dowiedzieć się, jak w 3PG pomagamy przedstawicielom? Skontaktuj się z nami.

 

Sprawdź nasze case study

Case study – Wdrożenie usługi Przeglądu domowej apteczki dla sieci aptek

Czytaj →

Case study – Szkolenie dla przedstawicieli w formie online ​

Czytaj →

Case study – Kampania dla produktów odżywczych

Czytaj →

Case study – Program edukacyjny dla leku z wysoką zawartością magnezu​

Czytaj →

Case study – Materiały edukacyjne dla firmy tworzącej produkty na bazie miodu

Czytaj →

Więcej wpisów

Jakie pytania zadajemy podczas badania ACR+A

Co osiągniesz dzięki metodologii ACR+A? Metodologia ACR+A to sposób tworzenia kampanii produktowej, który umożliwia osiągnięcie ...
Czytaj →

36% farmaceutów uważa, że nie otrzymują odpowiedniej wiedzy na temat produktów od Przedstawicieli – Dane 3PG

Wizyty Przedstawicieli w aptekach nie zawsze przynoszą pożądane efekty. Odpowiednie przygotowanie z zakresu wiedzy produktowej jest kluczem do dodarcia do farmaceuty.
Czytaj →
Czy przedstawiciel może być partnerem w rozmowie z farmaceutą? - 3PG - wyjaśnia

Czy przedstawiciel może być partnerem w rozmowie z farmaceutą? – 3PG wyjaśnia

Wizyty przedstawicielskie to istotny element promocji produktu. Ale czy takie działanie jest skuteczne? Co zrobić, aby farmaceuta chciał dowiedzieć się czegoś więcej? Czy przedstawiciel farmaceutyczny ...
Czytaj →